Čo sú to „zelenáče“?
Pomenovanie „zelenáče“ nie je plošne definovaný. Zelenáče sa nazývajú aj po anglicky ako „supergreens.“ Vieme ich najčastejšie nájsť ako výživové doplnky s obsahom zelených potravín ako kel, brokolica, špenát a pod. „Zelenáčmi“ sú aj veľmi známe riasy ako chlorella alebo sinica spirulina. Všetky zo spomenutých „zelenáčov“ v sebe skrývajú obrovskú silu a majú veľmi pozitívny vplyv na ľudské zdravie. Spoločným menovateľom je ich zelená farba, ktorá je vďaka chlorofylu – zelenému farbivu.
Zelenáče, módny výstrelok alebo nevyhnutnosť?
V prvom rade by som vyzdvihla obrovské zdravotné benefity zelenej listovej zeleniny ako spomenutý špenát, ale aj hlúbovej zeleniny ako brokolica, kel. Samozrejme aj také výhonky, napríklad reďkovky, mungo fazuliek, rukoly, obsahujú obrovské množstvo minerálnych látok, vitamínov a často sa zahŕňajú pod názov „zelenáče“.
Zdravotné benefity „zelenáčov“
Zelené farbivo chlorofyl je sám o sebe silným antioxidantom a taktiež výskumy naznačujú, že chlorofyl pôsobí antikancerogénne a teda pomáha nám chrániť telo proti vzniku rakoviny. Podporuje prirodzenú schopnosť tela detoxikácie. Zelenina, ktorá sa skrýva pod názvom „zelenáče,“ je predovšetkým v ich čerstvej forme bohatá na vitamín C, ktorý je silným antioxidantom. Nájdeme v nich, predovšetkým v listovej zelenine, aj vitamíny skupiny B (B6), kyselinu listovú vo forme folátov. Sú zdrojom aj vitamínu K, ktorý je dôležitý pre správne zrážanie krvi. Obsahujú stráviteľnú vlákninu, veľmi dôležitú pre črevný mikrobióm. Stav črevného mikrobiomu značne vplýva na zdravie človeka. Látky v tejto zelenine nám pomáhajú znižovať krvný tlak, upravovať lipidový profil a doplniť minerálne látky ako horčík, draslík, vápnik, železo.
Chlorella a spirulina taktiež obsahujú vysoké množstvo živín. Chlorella má však vyšší obsah omega-3 mastných kyselín, vitamínu A, riboflavínu, železa, hořčíku a zinku. Vplývajú aj na lipidový profil a pomáhajú znížiť LDL cholesterol a tiež krvný tlak. Problémom však môže byť ich kontaminácia ťažkými kovmi, pretože tieto riasy a sinice sú prirodzenými bio filtrami. Preto by som bola s výberom týchto výživových doplnkov naozaj opatrná a nesuplementovala ich dlhodobo.
Toľko zdravotných benefitov!
Tieto výhody však najefektívnejšie získame zo všetkých potravín z konzumácie v ich prirodzenom stave. Ideálne upravené dusením, kedy sa zelenina nedotýka s vodou (nedôjde k vylúhovaniu prospešných látok) a je dusená čo najkratší čas, aby sa neznížilo množstvo termolabilných vitamínov a antioxidantov. V prípade skladovania týchto zelených superpotravín v prirodzenom stave odporúčam mrazenie, kľudne aj na 6 mesiacov. Mrazením sa nám zachovajú skoro všetky prospešné látky. Pokiaľ chceme zachovať aj sviežu farbu, pred mrazením môžeme zeleninu zľahka blanšírovať.
Pokiaľ siahneme po výživovom doplnku v práškovej forme, táto zelenina prešla naozaj dlhým postupom spracovania a veľká časť z ich benefitov je bohužiaľ fuč. Mnohé aj ostali, predovšetkým minerálne látky, vláknina a zelené farbivo chlorofyl ako antioxidant. Preto aj záleží na spôsobe spracovania týchto potravín. Lyofilizácia je napríklad veľmi šetrný spôsob spracovania, no produkty bývajú veľmi drahé.
Psychológia výživových doplnkov
Keďže sú tieto výživové doplnky vo forme väčšinou prášku, granulátu, alebo tabletiek, chýba im prirodzená forma v akej sa s nimi stretneme v reálnom živote. Toto u ľudí podporuje domnienku, že superzdravé potraviny sú výživové doplnky a v takomto stave ich máme prijímať. Vždy platí a bude platiť, že pre naše telo sú najlepšie využiteľné živiny z prirodzenej stravy. Zastávam názor, že prioritou pre nás, by malo byť zabezpečenie si pestrej stravy.
Tzv. „zelenáče“ alebo „supergreens“ si môžete pripraviť aj pomocou nášho FitStream PRO mixéra. Môžete si namixovať čerstvé smoothie s pridaním špenátu, či rozmixovať chutnú brokolicovú polievku.