AKO VYZERAJÚ VYVÁŽENÉ SMOOTHIE RAŇAJKY - fitstream.eu
Doprava ZADARMO pri objednávke nad 50€.

Nákupný košík

×

AKO VYZERAJÚ VYVÁŽENÉ SMOOTHIE RAŇAJKY

Viete o tom, že SMOOTHIE nie je iba rozmixovaný banán s mliekom, ale smoothie môžu byť výborné, živinami nabité a vyvážené jedlo? Pod pojmom smoothie si mnohí z nás predstavia rozmixovaný banán a jahody s mliekom ako dezert. V tomto článku si ale povieme základný postup, ako si namixovať vyvážené raňajky práve vo forme smoothie.

Niečo málo z histórie

 

Slovo „smoothie“ sa začalo používať už v roku 1980 v Amerike, kedy si adaptovali brazílske recepty z ovocného pyré. Ako prvé smoothies boli v kuchárskych knihách v Amerike práve banánové a ananásové smoothies, poňaté ako dezert. Tieto rozmixované drinky boli a aj sú veľmi lákavé, chutné, práve pre ich sladkú a ovocnú chuť. Avšak konzumáciou týchto smoothies dokážeme prijať nadmerné množstvo cukru a prípadne aj tuku, pokiaľ sa smoothie robí z plnotučného mlieka, či smotany. Táto energia sa pri sedavom životnom štýle telom nevyužije a ukladá sa práve v tukových úložiskách. Idea smoothies je práve v mixovaní ovocia, no týmto spôsobom dokážeme skonzumovať oveľa viac ovocia, tým aj cukru, ako keby sme ovocie mali jesť v jeho prirodzenom stave. Preto je naozaj veľmi dôležité strážiť si používanie jednotlivých ingrediencií.Smoothies majú v porovnaní s džúsmi jednu veľkú výhodu. Obsahujú aj vlákninu, ktorá je mechanicky rozmixovaná. Práve mechanické mixovanie môže byť pre mnohých ľudí ľahšie stráviteľné ako konzumácia celého ovocia, pokiaľ majú problém s trávením vlákniny. Vláknina je veľmi dôležitá pre správnu činnosť trávenia, je potravou pre náš črevný mikrobióm, naväzujú sa na ňu odpadové látky a pomáha im dostať sa z tela von. Dostatočný prísun vlákniny je prevenciou pred vznikom rakoviny hrubého čreva. Ak som vás doteraz dostatočne nepresvedčila o význame vlákniny, tak vás presvedčím snáď tým, že aj vláknina tvorí práve v našom trávení objem a pomáha nám zasýtiť sa. Veľký objem za málo energie. Predstavte si takú misu šalátu, jedno veľké jablko, hrsť čučoriedok,… Aj toto tvorí časť z naše stravy, nezabúdajme aj na ďalšie živiny.

Tak ako si pripraviť zo smoothie vyvážené raňajky?

 

Pri príprave raňajok nemôžeme zabúdať na kombinatoriku všetkých základných živín bielkoviny, tuky, sacharidy. Často sa stretávam s tým, že ľudia zabúdajú na zdroje bielkoviny. Zalejú si vločky horúcou vodou, prihodia banán a orechy. Bielkoviny majú byť obsiahnuté v jedle práve pre vysoký sýtiaci efekt, ale aj ich nezameniteľné miesto vo funkcii organizmu. Skúste si nabudúce túto kašu obohatiť napríklad bielym skyrom, tvarohom, cottage cheese, jogurtom, ale aj napríklad kefírom a acidkom. A teraz sme si už naznačili z čoho by teda smoothie malo pozostávať. Začnime pekne po poriadku. Ako zdroj sacharidov, čo je úplne najjednoduchšie, si vyberieme napríklad vločky (ovsené, jačmenné, pohánkové, ryžové,…) a ovocie ako bobuľové ovocie čučoriedky, maliny alebo banán (ten je super aj na osladenie), sušené ovocie. Ako zdroj tuku si vyberieme napríklad orechy (kešu, mandle, vlašské, kokos), alebo orechové „maslo“, semienka (chia, ľanové, konopné). Ako zdroj bielkoviny si môžeme vybrať skyr, jogurt alebo tvaroh. Na osladenie nám môže stačiť banán, no pokiaľ máte radi sladšie raňajky, môžete skúsiť pridať čakankový sirup alebo úplne obyčajný med. So sladidlami sa snažíme šetriť, aj na menej sladké jedlá sa dá bez problémov zvyknúť. Z týchto ingrediencií by sme mali nutrične vyskladané raňajky, ale zatiaľ by sa to skôr podobalo konzistenciou na kašu. Smoothie má byť vláčne, redšie, vhodné na pitie. Pri vyberaní tekutej zložky sa samozrejme vždy pýtame, či sa snažíme o chudnutie, kedy prirodzene „šetríme“ s energiou a vyberieme ako tekutú zložku vodu. Pokiaľ chceme energickejšie raňajky, ako tekutú zložku môžeme zvoliť mlieko, kefír, acidko. Vždy odporúčam preferovať biele kyslomliečne výrobky.

Nestíhate si nachystať zdravé raňajky doma? Zbaľte si so sebou naše vyvážené raňajkové kaše a rozmixujte si ich v našom novom mixéri Fitstream PRO kdekoľvek a kedykoľvek za 20 sekúnd.

Recept

 

  • 4 PL ovsené vločky
  • ½ PL ľanové semienka
  • 1 ČL chia semienka
  • 2 vlašské orechy
  • 4 PL hollandia jogurt biely
  • 1 PL tvaroh
  • 2 – 3 dcl voda
  • hrsť čučoriedok
  • ½ zrelý banán

Všetko spolu poriadne rozmixujeme. V prípade potreby pre tekutejšiu konzistenciu pridáme vodu. Takéto raňajky nás zasýtia, dodajú energiu, živiny a samozrejme aj spomínanú vlákninu. Sú chutné a viete si ich kdekoľvek vypiť.

Výživový poradca

Shopping Cart

VRÁTENIE TOVARU

Pre vrátenie tovaru prosím vyplňte tento formulár. Odstúpenie od kúpnej zmluvy v rámci 14 dňovej zákonnej lehoty.

REKLAMÁCIA TOVARU

Pre reklamáciu tovaru prosím vyplňte tento formulár. Priložením fotiek alebo videa poškodenia/závady tovaru výrazne urýchlite vybavenie Vašej reklamácie.