BLANŠÍROVANIE - JE NAOZAJ POTREBNÉ PRED MRAZENÍM? - fitstream.eu
Doprava ZADARMO pri objednávke nad 50€.

Nákupný košík

×

BLANŠÍROVANIE – JE NAOZAJ POTREBNÉ PRED MRAZENÍM?

Blanšírovanie je bežná technika používaná pred mrazením ovocia, zeleniny a niektorých ďalších potravín. Už z predošlých článkov vieme, že mrazenie je veľmi šetrný spôsob uchovávania potravín, ktorým dokážeme zachovať väčšinu vitamínov, bioaktívnych látok, ale samozrejme, aj minerálnych látok. Aj z tohto dôvodu je mrazenie všeobecne odporúčaný spôsob dlhodobého uskladňovania potravín.

Blanšírovaním potravín, prevažne zeleniny a ovocia, dosiahneme mnohé výhody, avšak naozaj nie je potrebné pre každú potravinu.

Aké sú teda výhody blanšírovania?

 

Procesom blanšírovania inaktivujeme enzýmy prítomné v ovocí a zelenine, ktoré môžu spôsobiť rýchlejšie kazenie potravín. Prirodzená aktivita enzýmov vedie k zhoršeniu kvality, strate chuti a strate živín počas mrazenia. Blanšírovanie zastaví aktivitu enzýmov, čím sa zachová živinová kvalita a farba potravín.

Obmedzenie rýchleho rozmnožovania mikroorganizmov. Blanšírovanie pomáha znižovať mikrobiálnu aktivitu a znižuje sa celkové množstvo mikroorganizmov na povrchu potravín, čím sa potenciálne znižuje riziko vzniku ochorení, spôsobených kontamináciou potravín po ich rozmrazení.

Zachovanie textúry potravín. Blanšírovanie pomáha zachovať textúru potravín (predovšetkým zeleniny a ovocia) tým, že sa zachová ich pevnosť a chrumkavosť.

Predĺženie doby mrazenia. Blanšírovaním pred zmrazením môžete predĺžiť skladovateľnosť potravín v mraze, aj na viac ako pol roka (tento časový horizont však závisí na konkrétnom druhu potraviny). Blanšírovanie pomáha spomaliť proces prirodzeného kazenia sa potravín a zachováva ich kvalitu na dlhšie obdobie.

Možné nevýhody blanšírovania

 

Strata živín: blanšírovanie môže viesť k určitej strate živín, najmä vitamínov rozpustných vo vode, ako je vitamín C a niektoré vitamíny skupiny B. Strata živín je však vo všeobecnosti minimálna a líši sa v závislosti od konkrétnej potraviny a času blanšírovania. Preto proces blanšírovania odporúčame robiť čo najrýchlejšie.

Zmeny textúry: v niektorých prípadoch môže blanšírovanie spôsobiť mierne zmeny textúry, vďaka čomu môžu byť potraviny o niečo mäkšie alebo jemnejšie. To môže byť výhodné pre určitú zeleninu, ale nemusí byť žiaduce pre inú. Napríklad pri luskovej fazuľke je žiaduce, aby trošku zmäkla, avšak pri cukete to žiadúce nie je.

Čas a práca: blanšírovaním si pridávame k procesu zmrazovania ďalší krok, ktorý si vyžaduje čas a námahu. Nemusí to byť potrebné pre všetky potraviny a niektoré potraviny možno úspešne zmraziť bez blanšírovania.

Bez blanšírovania môžeme pokojne zamraziť:

 

Bobule, ako jahody, čučoriedky, maliny a černice, môžu byť zmrazené bez blanšírovania. Jednoducho ich umyte, osušte a položte v jednej vrstve na plech. Po zmrazení ich preneste do vrecka alebo nádoby, ktorá je vhodná do mrazničky.

Hrozno možno zmraziť aj bez blanšírovania. Môžete ich zmraziť na stopkách alebo odstrániť hrozno zo stopiek a zmraziť ich v jednej vrstve na plechu na pečenie pred prenesením do mraziacej nádoby.

Aj keď banány môžu pri zmrazení zhnednúť, stále sa dajú použiť do smoothies alebo do pečenia. Banány jednoducho olúpte, nakrájajte na kúsky a vložte do vrecka alebo nádoby, ktorá je vhodná do mrazničky.

Citrusové plody, ako pomaranče, citróny a limetky je možné zmraziť bez blanšírovania. Vytlačte šťavu z ovocia a zmrazte ju vo formách na ľad pre pohodlné a štýlové využitie do nápojov. Kôru môžete zmraziť tiež ☺ (ideálne z bio citrusov).

Aký je teda postup blanšírovania?

 

  1. Pripravte si hrniec s vriacou vodou.
  2. Ovocie alebo zeleninu umyte a nakrájajte.
  3. Vhoďte ich na krátku dobu do vriacej vody. Menšie kúsky vložíme do vriacej vody na 1-3 minúty, väčšie kusy alebo celé kusy ovocia alebo zeleniny až na 7-10 minút. 
  4. Položky vyberte z vriacej vody a okamžite ich preneste do ľadového kúpeľa.
  5. Po vychladnutí potraviny, potraviny usušte a preneste do nádob vhodných na mrazenie a zamrazte. 

Pokiaľ vám nezostáva veľa času na blanšírovanie, skúste siahnuť po našom kvalitnom, mrazom sušenom ovocí v rôznych príchutiach. Je to skvelá alternatíva, hlavne v chladnejších mesiacoch, kedy nemáme taký prístup k chutnému čerstvému ovociu.

Výživový poradca

Shopping Cart

VRÁTENIE TOVARU

Pre vrátenie tovaru prosím vyplňte tento formulár. Odstúpenie od kúpnej zmluvy v rámci 14 dňovej zákonnej lehoty.

REKLAMÁCIA TOVARU

Pre reklamáciu tovaru prosím vyplňte tento formulár. Priložením fotiek alebo videa poškodenia/závady tovaru výrazne urýchlite vybavenie Vašej reklamácie.