KAKAO, ZÁZRAK Z PRÍRODY - fitstream.eu
Doprava ZADARMO pri objednávke nad 50€.

Nákupný košík

×

KAKAO, ZÁZRAK Z PRÍRODY

Niečo málo z histórie

 

Kakao používame najčastejšie vo forme koncentrovaného prášku z kakaových bôbov. Už pred 5 000 rokmi sa datujú prvé známky používania kakaa. Kakaovník bol pravdepodobne domestikovaný v hornej časti Amazonky a následne rozšírený na sever. Pred 3 000 rokmi ho pestovali Aztékovia, Mayovia a kakaové bôby využívali do nápojov, ale aj ako platidlo.

Kakao a jeho zdravotné benefity

 

Kakao v sebe skrýva obrovskú silu, ktorá pochádza z jeho antioxidačnej aktivity, vďaka mnohým aktívnym látkam. Kakao je bohaté na mikroživiny, polyfenoly a flavonoidy, čo sú silné antioxidanty. Sú veľmi dôležité v boji s náložou voľných radikálov, ktoré každý deň prijímame do tela. Pre udržanie vnútornej rovnováhy musí naše telo tieto voľné radikály neutralizovať antioxidantmi. Aj konzumácia jedál s vysokým obsahom antioxidantov nám v tomto dokáže veľmi pomôcť.

Látky, ktoré sú prítomné v kakau majú veľmi veľa pozitívnych vplyvov na naše zdravie, poďme si niektoré opísať. Sú veľmi účinné pri zlepšovaní lipidového profilu (LDL, HDL cholesterol), pomáhajú normalizovať glykémiu (cukor v krvi), pomáhajú znižovať krvný tlak a vďaka ich antioxidačnej aktivite pomáhajú znižovať zápal v tele. Práve vďaka týmto všetkým schopnostiam je kakao naozaj veľkým prínosom pre zdravie. Účinné látky v kakau pomáhajú aj lepšiemu prekrveniu tela. Čím viac je kakao spracované, tým menej týchto aktívnych látok s benefičným účinkom obsahuje. Preto odporúčam vyberať kakao nealkalizované, čo najkvalitnejšie.

Výskumy nám naznačujú, že flavonoidy, ktoré sú prítomné aj v kakau, môžu podporovať tvorbu neurónov, zlepšovať funkciu mozgu a zlepšovať prietok krvi. Práve preto môže kakao vďaka týmto látkam zohrávať úlohu pri prevencii súvisiacej s vekom a degeneráciou mozgu, ako napríklad pri Alzheimerovej chorobe.

Pozitívne účinky má kakao aj na náladu, dokáže dokonca znížiť symptómy depresie, avšak ďalší výskum na potvrdenie týchto účinkov je nevyhnutný. Zatiaľ je to v rovine hypotéz.

Nutričné hodnoty kakaa

 

Kakao vám doplní aj minerálne látky vápnik, meď, železo, mangán, horčík, fosfor, draslík a zinok. Obsahuje aj malé množstvo vitamínov skupiny B, vitamínu E. Z pohľadu energie a živín vám kakao doplní na 100 gramov (pri kakaovom nápoji využívame cca 7-20 gramov kakaa) 438 kcal, 20 g bielkovín, 58 g sacharidov, z toho 37 gramov vlákniny, ktorá je veľmi benefičná pre črevný mikrobióm. Z celkových sacharidov obsahuje iba 1,8 g cukru. V komerčne dostupných cukrovinkách je okrem malého množstva kakaa pridávaný predovšetkým cukor a tuk pre chuť. Preto nie sú cukrovinky najlepším zdrojom kakaa. Kakao obsahuje 14 g tuku z ktorého je 8 gramov nasýtených tukov (zdroj:https://tools.myfooddata.com/nutrition-facts/169593/100g). Podľa niektorých zdrojov sa zloženie líši, preto odporúčam sledovať informácie od výrobcu: (http://www.pbd-online.sk/#).

Kakao vs. káva

 

Kakao obsahuje látku teobromín, ktorá má povzbudivé účinky, podobne ako kofeín, avšak s oveľa miernejším efektom. Preto, ak vám kofeín spôsobuje zdravotné ťažkosti v podobe tlkotu srdca, vyskúšajte kakao, ktoré zabezpečí postupne uvoľňujúcu sa energiu. Dávajte si však pozor a nekombinujme vo veľkom s kofeínom. Taktiež pozor aj u detí. Samozrejme to záleží od vašej individuálnej tolerancie.

Skladovanie kakaa

 

Kakao odporúčam skladovať v tmavom obale, na suchom mieste pri izbovej teplote.

Kedy a na čo si pri kakau dávame pozor?

 

Pokiaľ máte ťažkosti s obličkovými kameňmi, odporúčam sa pravidelnej konzumácii kakaa vyhnúť, z dôvodu jeho vyššieho obsahu oxalátov. Neodporúčam konzumovať čokoládové cukrovinky pravidelne ako zdroj kakaa pre jeho pozitívne vplyvy na zdravie. Z takýchto zdrojov naozaj nebudete čerpať výhody kakaa, pretože je prítomný v naozaj malom množstve, často v nízkej kvalite a v týchto výrobkoch je vysoký obsah cukru a tuku, čo môže viesť ku zdravotným ťažkostiam pri ich pravidelnej konzumácii.

Záver

 

Je výživné a ľahko sa pridáva do vašej stravy kreatívnymi spôsobmi. Ak však chcete maximalizovať zdravotné prínosy, uistite sa, že používate nealkalizovaný kakaový prášok alebo tmavú čokoládu obsahujúcu viac ako 70 % kakaa. Kakao si pripravte podľa chuti, pokojne aj s kravským mliekom alebo rastlinným nápojom. Oslaďte si kakao s malým množstvom cukru alebo medu a vychutnajte si ho počas dňa, ideálne vynechať vo večerných hodinách.

Vyskúšajte naše Premium Bio Cacao, ktoré môžete užívať každý deň, vďaka všestrannému použitiu a to nielen u vás v kuchyni, ale aj kdekoľvek na cestách. Vďaka mixéru FitStream si dokonca tento kakaový prášok dokážete rozmixovať kedykoľvek, napríklad i počas športovej aktivity alebo svoj obľúbený nápoj popíjať cestou do práce. Je skvelý doplnok výživy, ktorým dostanete do svojho tela všetky potrebné antioxidanty chutnou formou.

Výživový poradca

ODPORÚČANÉ PRODUKTY


Shopping Cart

VRÁTENIE TOVARU

Pre vrátenie tovaru prosím vyplňte tento formulár. Odstúpenie od kúpnej zmluvy v rámci 14 dňovej zákonnej lehoty.

REKLAMÁCIA TOVARU

Pre reklamáciu tovaru prosím vyplňte tento formulár. Priložením fotiek alebo videa poškodenia/závady tovaru výrazne urýchlite vybavenie Vašej reklamácie.