PROBIOTIKÁ A PREBIOTIKÁ, ČO O NICH MUSÍTE VEDIEŤ - fitstream.eu
Doprava ZADARMO pri objednávke nad 50€.

Nákupný košík

×

PROBIOTIKÁ A PREBIOTIKÁ, ČO O NICH MUSÍTE VEDIEŤ

Probiotiká a prebiotiká sú dva základné komponenty, ktoré hrajú kľúčovú rolu v udržiavaní zdravia nášho tráviaceho systému a tým aj celkového zdravia. Hoci ich názvy znejú podobne, ich funkcie a účinky na naše telo sú odlišné.

Probiotiká = Dobré baktérie pre naše črevá

 

Probiotiká sú živé mikroorganizmy, často označované ako „dobré“ alebo „prospešné“ baktérie, ktoré, keď sú konzumované vo vhodných množstvách, prinášajú zdravotné výhody pre ľudí. Sú to rovnaké alebo podobné druhy baktérií, ktoré sú prirodzene prítomné v našom tráviacom trakte.

Tieto baktérie nám poskytujú výhody ako:

 

    • Probiotiká môžu pomáhať udržať rovnováhu črevnej mikroflóry, čo je dôležité pre správne trávenie a absorpciu živín.
    • Pomáhajú posilňovať imunitný systém tým, že podporujú tvorbu protilátok a môžu inhibovať rast patogénnych baktérií.
    • Probiotiká sa často používajú pri liečbe a prevencii črevných ochorení, ako sú infekčné hnačky, syndróm dráždivého čreva a zápalové črevné ochorenia.

Poďme si teraz rozobrať prebiotiká. Prebiotiká = Potrava pre probiotiká

 

Prebiotiká sú sacharidy, ktoré slúžia ako „potrava“ pre probiotiká. Tieto látky podporujú rast a aktivitu niektorých prospešných baktérií v črevách a zahŕňajú oligosacharidy a inulín. Prebiotiká sú prítomné v mnohých druhoch ovocia, zeleniny, strukovín a celozrnných potravín.

Ich hlavné výhody sú:

 

  • Prebiotiká sú substrátom pre niektoré črevné baktérie, ktoré pri ich fermentácii vytvárajú krátkoreťazcové mastné kyseliny, látky dôležité pre zdravie čriev.
  • Prebiotiká môžu zlepšovať absorpciu minerálov, najmä vápnika a horčíka, čo je dôležité pre zdravie kostí.
  • Prebiotiká môžu pomôcť stabilizovať hladinu glukózy v krvi tým, že spomaľujú trávenie a zvyšujú citlivosť na inzulín.

Probiotiká a prebiotiká dokážeme získať z prirodzenej každodennej stravy. Probiotické potraviny zahŕňajú jogurty, kefír, fermentovanú zeleninu ako je kyslá kapusta a kimči a fermentované nápoje, ako kombucha. Prebiotiká nájdete v potravinách ako sú banány, cesnak, cibuľa, pór, artičoky a celozrnné výrobky, ako sú ovsené vločky.

Hoci probiotiká a prebiotiká sú považované za bezpečné pre väčšinu ľudí, je dôležité byť si vedomý potenciálnych vedľajších účinkov. Pre niektorých ľudí, najmä tých s oslabeným imunitným systémom alebo so závažnými črevnými ochoreniami, môžu probiotiká spôsobiť problémy ako nadúvanie, plyny alebo nepríjemné gastrointestinálne symptómy.

Suplementy probiotík a prebiotík sa stali populárnymi doplnkami stravy vďaka ich prínosom pre zdravie čriev a celkové zdravie. Tieto suplementy môžu byť zvlášť užitočné v prípadoch, keď strava nedokáže poskytnúť dostatočné množstvo týchto nutričných látok.

Probiotické suplementy sú vyrobené z kultúr živých baktérií, ktoré sú stabilizované a konzervované vo formách, ktoré umožňujú ich prežitie a funkčnosť až do čriev po skonzumovaní. Môžu obsahovať jeden alebo viaceré kmene probiotických mikroorganizmov, vrátane, ale nie výlučne, rody Lactobacillus, Bifidobacterium, Saccharomyces a ďalšie.

Prebiotické suplementy sú vyrobené z vláknin a oligosacharidov, ktoré podporujú rast a aktivitu prospešných črevných baktérií. Bežné zložky prebiotických suplementov zahŕňajú inulín, fruktooligosacharidy (FOS), galaktooligosacharidy (GOS) a ďalšie.

Pri výbere probiotických alebo prebiotických suplementov je tiež dôležité pochopiť, že ich účinnosť môže závisieť od mnohých faktorov, vrátane vášho zdravotného stavu, existujúcej črevnej mikroflóry a životného štýlu. Pre optimálne výsledky je dôležité kombinovať suplementáciu s vyváženou stravou a zdravým životným štýlom. Vždy však suplementáciu konzultujte s lekárom. Dôležité je vylúčiť aj možné kontraindikácie.

Záver

 

Probiotiká a prebiotiká sú významnými hráčmi v oblasti udržania zdravého tráviaceho systému a celkového zdravia. Pri ich zaraďovaní do stravy by mal človek konať uvážlivo a preferovať predovšetkým prirodzené zdroje. V prípade potreby, najmä pri zdravotných ťažkostiach, je vhodné konzultovať ich suplementáciu s lekárom, aby sa zaistila ich efektivita a bezpečnosť.

Doprajte svojmu telu jeden z najzdravších doplnkov výživy na trhu! Probiotics Bio Harmony prášok so všestranným využitím, ktorý ľahko primiešate do svojho obľúbeného pokrmu a zabezpečíte tak svojej črevnej mikroflóre dostatok minerálov a probiotických látok. Zlepšuje trávenie, urýchľuje metabolizmus a zmierňuje pocit nafúknutia a plynatosti. Taktiež je vhodným doplnkom pri chudnutí a úprave stravy.

Výživový poradca

Shopping Cart

VRÁTENIE TOVARU

Pre vrátenie tovaru prosím vyplňte tento formulár. Odstúpenie od kúpnej zmluvy v rámci 14 dňovej zákonnej lehoty.

REKLAMÁCIA TOVARU

Pre reklamáciu tovaru prosím vyplňte tento formulár. Priložením fotiek alebo videa poškodenia/závady tovaru výrazne urýchlite vybavenie Vašej reklamácie.