POUŽITIE BYLINIEK VO VARENÍ A PEČENÍ A ICH VPLYV NA ZDRAVIE - fitstream.eu
Doprava ZADARMO pri objednávke nad 60€.

Nákupný košík

×

POUŽITIE BYLINIEK VO VARENÍ A PEČENÍ A ICH VPLYV NA ZDRAVIE

Od pradávna boli bylinky cenným zdrojom chutí, aróm, ale aj liečivých účinkov vo varení a pečení. Zohrávajú dôležitú rolu nielen z pohľadu gastronómie, ale aj z hľadiska ich pozitívneho vplyvu na zdravie.

História používania byliniek

 

Bylinky sa od pradávna používali v rôznych kultúrach ako esenciálne zložky varenia a pečenia. Ich využitie sa odrážalo nielen v chuti jedál, ale aj v náboženských rituáloch. Záznamy o používaní byliniek sa datujú až do starovekého Egypta, Grécka a Ríma, kde boli súčasťou každodennej stravy a používali sa aj ako konzervačné činidlá a súčasť liečiv.

Najčastejšie sa v týchto dobách využívali bylinky ako rozmarín, tymián, majoránka a bazalka. Tieto bylinky sa dodnes považujú za stavebné kamene mnohých kuchýň a ich použitie sa rozšírilo po celom svete.

Bylinky a ich nutričný profil a vplyv na zdravie

 

Bylinky sú významným zdrojom vitamínov, minerálov a antioxidantov. Napríklad, petržlen je bohatý na vitamín C a železo, bazalka obsahuje esenciálne oleje a flavonoidy. Mäta vďaka bioaktívnym látkam, ako je mentol, pomáha upokojovať tráviaci systém. Mentol je známy svojimi chladivými a relaxačnými vlastnosťami, ktoré môžu prispieť k uvoľneniu svalov tráviaceho traktu. Kurkuma, známa svojimi protizápalovými účinkami, je často používaná v ajurvédskej medicíne ako podpora pri liečbe rôznych stavov, vrátane zápalov a bolesti. Rozmarín pomáha so zlepšením kognitívnych funkcií a majorán pomáha s trávením. Mnohé štúdie preukázali, že bylinky majú významný vplyv na zdravie. Vďaka svojim protizápalovým a antimikrobiálnym vlastnostiam majú bylinky potenciál podporovať imunitný systém a zlepšovať celkové zdravie.

Varenie a pečenie s bylinkami

 

Zahŕňanie byliniek do jedál môže pomôcť znížiť spotrebu soli tým, že poskytujú bohatú chuť. Dôležité je bylinky pridávať do jedál správnym spôsobom. Čerstvé bylinky, ktoré sú jemné ako petržlen či bazalka, sa zvyčajne pridávajú na konci varenia alebo priamo do hotových jedál. Tvrdšie bylinky, ako je rozmarín alebo tymian, môžu byť pridané skôr v procese varenia, pretože ich silné aromatické látky vydržia dlhšie tepelnú úpravu bez straty charakteristickej chuti. Pri pečení sa bylinky pridávajú väčšinou v sušenej forme, pretože dlhší čas vo vysokých teplotách môže čerstvým bylinkám ubrať na ich aromatických a chuťových vlastnostiach.

Prehľad o použití niektorých byliniek

 

    • Bazalka: ideálna do talianskych a stredomorských jedál, ako sú omáčky na cestoviny, pesto, alebo čerstvé v letných šalátoch s paradajkami a mozzarellou.
    • Petržlen: univerzálna bylinka, ktorá sa hodí do polievok, omáčok, marinád, a na posypanie takmer každého hotového jedla pre svieži akcent.
    • Koriander: charakteristická bylinka pre ázijskú a latinsko americkú kuchyňu, skvele sa hodí do studených šalátov, salsy, curry a ako aj prísada do letných roliek.
    • Mäta: obľúbená v chladených nápojoch, dezertoch, a tiež v stredovýchodných jedlách, ako sú tabbouleh alebo v kombinácii s jahňacinou.
    • Tymián: jeho aromatické listy sú skvelé pre dlho varené ragú, guláše, omáčky, pečené zemiaky, a tiež ako prísada do pečiva a sušienok.
    • Rozmarín: s jeho drevitými vetvičkami a intenzívnou chuťou je skvelý na marinovanie mäsa, pridaný do pečených zemiakov alebo focaccie.
    • Majoránka: má podobnú chuť ako oregano, ale je jemnejšia a vhodná do omáčok, na pečené mäso a do vývarov.
    • Oregano: klasická bylinka pre pizzu, marinády a grécke jedlá, ako sú moussaka alebo grécke šaláty.
    • Šalvia: s jej silnou chuťou sa hodí do omáčok na báze masla, plnených cestovín ako ravioli, a k mäsu, najmä k pečenej kačici alebo kurčaťu.
    • Levanduľa: často sa používa v sladkom pečení, napríklad v sušienkach alebo koláčikoch, ale treba s ňou zaobchádzať opatrne, pretože jej silná chuť môže byť pre niektorých prenikavá.
    • Kôprová vňať: s jej jemnou chuťou, ktorá pripomína aníz, sa často používa vo východoeurópskych a severských jedlách, ako sú rybie pokrmy, zavárané uhorky a v kombinácii s jogurtmi alebo smotanou.

Skladovanie čerstvých byliniek

 

Čerstvé bylinky sa najlepšie skladujú v chladničke, buď zabalené vo vlhkých papierových utierkach alebo postavené vo vode ako kvety vo váze. Takto môžu vydržať svieže niekoľko dní až týždňov, v závislosti od druhu. Sušené bylinky je vhodné skladovať v dobre uzatvárateľných nádobách na chladnom, tmavom, suchom mieste, aby si zachovali svoju chuť a arómu. Všeobecne platí, že sušené bylinky majú dlhšiu trvanlivosť, no postupne strácajú na intenzite, a preto by sa mali spotrebovať do jedného roka. Skladovať bylinky môžete aj zamrazené.

Záver

 

Bylinky sú neoddeliteľnou súčasťou varenia a pečenia a majú významný vplyv na naše zdravie. Ich správne použitie vo varení a pečení môže prispieť k lepšej chuti jedál, zvýšeniu nutričnej hodnoty pokrmov a môže dokonca posilniť naše zdravie.

Nestíhate si navariť? To vôbec nevadí. Pridajte našu novinku SUPERFOOD GREEN MIX do raňajkovej kaše, k vločkám, do smoothie, ovocného shake-u alebo pokojne do čistej vody a zostaňte FIT aj počas náročných dní. S použitím FitStream mixéra si vymixujete svoj nápoj behom pár sekúnd a telu dodáte bohatú nádielku energie.

Výživový poradca

ODPORÚČANÉ PRODUKTY


Shopping Cart

VRÁTENIE TOVARU

Pre vrátenie tovaru prosím vyplňte tento formulár. Odstúpenie od kúpnej zmluvy v rámci 14 dňovej zákonnej lehoty.

REKLAMÁCIA TOVARU

Pre reklamáciu tovaru prosím vyplňte tento formulár. Priložením fotiek alebo videa poškodenia/závady tovaru výrazne urýchlite vybavenie Vašej reklamácie.