ZDRAVIE ŠTÍTNEJ ŽĽAZY, ČO PRE ŇU DOKÁŽEME UROBIŤ? - fitstream.eu
Doprava ZADARMO pri objednávke nad 50€.

Nákupný košík

×

ZDRAVIE ŠTÍTNEJ ŽĽAZY, ČO PRE ŇU DOKÁŽEME UROBIŤ?

Možno by vám ani nenapadlo, že existuje niečo, čo dokáže vplývať na funkciu štítnej žľazy. Niečo čo robíme denne. V tomto článku máme pre vás pripravených niekoľko tipov, ako si zabezpečíme normálnu funkciu štítnej žľazy a tým aj celkového zdravia. Upozorňujeme však, že ak máte zdravotné ťažkosti, prípadne už diagnostikované ochorenia štítnej žľazy, je potrebné poradiť sa s vaším lekárom.

Začali by sme však s opisom, čo to vlastne štítna žľaza je, akú má funkciu a načo ju potrebujeme.

Štítna žľaza je malá žľaza v tvare motýľa, ktorá sa nachádza v prednej časti krku. Hrá dôležitú úlohu pri regulácii metabolizmu nášho tela a teda v premene jedla na energiu, ktorú využívame.

Štítna žľaza produkuje dva hlavné hormóny nazývané tyroxín (T4) a trijodtyronin (T3). Tieto hormóny sú ako poslovia, ktorí cestujú cez krvný obeh, aby dosiahli takmer každú bunku v tele. Tieto hormóny regulujú metabolizmus buniek, čo pomáha poskytnúť energiu, ktorú telo potrebuje. Ich koncentrácie sa preto v našom tele líšia v závislosti od stavu, v ktorom je naše telo.

Funkcia štítnej žľazy je nevyhnutná pre udržanie mnohých telesných funkcií, vrátane telesnej teploty, srdcovej frekvencie, trávenia a rýchlosti spaľovania kalórií. Ak sa vyskytnú problémy so štítnou žľazou, môže to viesť k stavom, ako je hypotyreóza (nedostatočná činnosť štítnej žľazy) alebo hypertyreóza (nadmerná činnosť štítnej žľazy), ktoré môžu ovplyvniť vaše celkové zdravie a aj metabolizmus.

Toto je však veľmi zjednodušené vysvetlenie funkcie štítnej žľazy. Ak máte akékoľvek obavy o zdravie štítnej žľazy, je najlepšie poradiť sa s lekárom a prípadne podstúpiť vyšetrenie u endokrinológa.

Pokračujme teda so všeobecnými tipmi, ktoré môžu pomôcť pri podpore zdravia štítnej žľazy:

  • Vyvážená strava: konzumujte pestrú a vyváženú stravu, ktorá obsahuje rôzne potraviny bohaté na živiny. Zamerajte sa na potraviny, ktoré sú dobrým zdrojom jódu, selénu, zinku a vitamínu D, pretože tieto živiny sú dôležité pre funkciu štítnej žľazy. Príklady zahŕňajú morské plody, morské riasy, para orechy, chudé mäso, celozrnné výrobky, mliečne výrobky, ovocie a zeleninu.
  • Dostatočný príjem jódu: jód je rozhodujúci pre produkciu hormónov štítnej žľazy. Všeobecným odporúčaním je konzumovať jodidovanú soľ, ktorá je už bežná v obchodoch. Pridávaním jódu do soli si zabezpečíme dostatočný príjem tejto látky. Taktiež môžeme začleniť aj iné potraviny bohaté na jód, ako morské riasy a morské plody. Buďte však opatrní, aby ste nekonzumovali naopak nadmerné množstvo jódu, pretože aj tento extrém môže byť škodlivý pre zdravie štítnej žľazy. Priama suplementácia jódom (vo výživových doplnkoch) nie je preto potrebná.
  • Zvládanie stresu: chronický stres môže vplývať na funkciu štítnej žľazy. Implementujte techniky zvládania stresu, ako je pravidelné cvičenie, meditácia, hlboké dýchacie cvičenia a venujte sa vo voľnom čase vašim koníčkom, aby ste pomohli regulovať hladinu stresu.
  • Pravidelné cvičenie: pravidelná fyzická aktivita môže podporiť celkové zdravie, vrátane funkcie štítnej žľazy. Zamerajte sa na kombináciu aeróbnych cvičení (ako je rýchla chôdza, jogging alebo bicyklovanie) a silových cvičení (ako vzpieranie), aby ste si udržali zdravú hmotnosť a svalstvo a tým podporili optimálny metabolizmus.
  • Zabezpečte si dostatočný spánok: dostatok kvalitného spánku každú noc je kľúčový pre hĺbkovú regeneráciu tela. Cieľom je 7-8 hodín nerušeného nočného spánku.

Čomu sa jednoznačne treba vyhnúť

 

Vyhnite sa fajčeniu a nadmernej konzumácii alkoholu. Fajčenie aj nadmerná konzumácia alkoholu môžu negatívne ovplyvniť nie len funkciu štítnej žľazy, ale aj ďalšie orgány v našom tele.

Pamätajte, že tieto tipy sú všeobecné odporúčania a nemusia byť vhodné pre každého. Je dôležité poradiť sa so zdravotníckym pracovníkom, ktorý vám môže poskytnúť personalizované poradenstvo, na základe vašich špecifických zdravotných potrieb a okolností

Vyskúšajte namiesto kávy či energetického nápoja našu Premium Bio Matchu, ktorá je jedinečným doplnkom výživy. Zdravou formou posilníte svoju koncentráciu, zredukujete cholesterol a urýchlite spaľovanie tukov.

Výživový poradca

ODPORÚČANÉ PRODUKTY


Shopping Cart

VRÁTENIE TOVARU

Pre vrátenie tovaru prosím vyplňte tento formulár. Odstúpenie od kúpnej zmluvy v rámci 14 dňovej zákonnej lehoty.

REKLAMÁCIA TOVARU

Pre reklamáciu tovaru prosím vyplňte tento formulár. Priložením fotiek alebo videa poškodenia/závady tovaru výrazne urýchlite vybavenie Vašej reklamácie.