Rastlinné nápoje sa globálne stávajú veľmi populárnymi náhradami klasického kravského mlieka, či už na konzumovanie samostatne alebo ako prídavok do kávy, cereálií a pod. Dôvody pre ich konzumáciu sú rôzne, od etických, chuťových, až po zdravotné.
Najčastejšími rastlinnými nápojmi s ktorými sa môžeme v obchodoch stretnúť sú sójové, ryžové, mandľové, ovsené, lieskovcové a iné rastlinné nápoje. Stretávame sa s nimi v neochutenej, ale aj ochutenej forme. Vyrábajú sa rôznymi metódami, ale predovšetkým namáčaním a následným mixovaním s vodou a prepasírovaním. Do mnohých sa pridávajú aj rôzne iné látky, okrem ochucovadiel aj minerálne látky a vitamíny, čo zlepšuje nutričnú hodnotu týchto náhrad. Často sa pridáva aj bielkovina, pre zvýšenie výživovej hodnoty.
Vo všeobecnosti sú rastlinné nápoje chudobnejšie na bielkoviny v porovnaním s kravským mliekom, preto z pohľadu výživy nie je rastlinný nápoj adekvátnou náhradou za mlieko. Je vhodné, aby bol rastlinný nápoj obohatený o vitamín D a vápnik, prípadne aj vitamín B12, pokiaľ pijete výlučne rastlinné nápoje namiesto mlieka.
U rastlinných nápojov si dávajte pozor aj na obsah alergénov vzhľadom k ingrediencii, z ktorej je nápoj vyrobený.
Rastlinné nápoje majú v porovnaní s kravským mliekom aj benefity. Obsahujú nízke množstvo tuku a cholesterolu. Rastlinné nápoje sú prirodzene bez laktózy a bielkoviny kravského mlieka, a preto sú vhodné pre ľudí s intoleranciou na laktózu a ľudí s alergiou na bielkovinu kravského mlieka.
Vzhľadom k širokému využitiu rastlinných nápojov je prínosom ich kombinácia v strave. Niektoré rastlinné nápoje, napríklad sójové a mandľové, majú nižšiu uhlíkovú stopu v porovnaní s kravským mliekom, čo môže byť pre niekoho dôležitý faktor pri výbere. Avšak stále platí, že vzhľadom k vysokej nutričnej hodnote mlieka, je najvhodnejšia alternatíva kombinovanie rastlinných a živočíšnych alternatív, pokiaľ nemáte zdravotné, alebo etické problémy s ich zaraďovaním.
Vzhľadom na potravinu, z ktorej sa nápoj vyrába, nachádzame aj iné zaujímavé nutričné výhody a pozitívne vplyvy na zdravie. Konzumáciou sójového nápoja získavame izoflavóny, rastlinné zlúčeniny, ktoré môžu mať antioxidačné účinky a prispievajú k prevencii niektorých druhov rakoviny. Ovsený nápoj je zase bohatý na betaglukány, rozpustnú vlákninu, ktorá pomáha regulovať hladinu cholesterolu v krvi.
Ryžový nápoj obsahuje inozitol, ktorý je dôležitý pre správnu funkciu nervových buniek. Mandľový nápoj obsahuje vitamín E (pokiaľ je vyrábané z celých mandlí), známy svojimi antioxidačnými vlastnosťami.
Rastlinné nápoje môžu mať aj prebiotické účinky, čo znamená, že podporujú rast prospešných baktérií v črevách. Pre ľudí trpiacich rôznymi tráviacimi ťažkosťami môže byť prínosom zahrnutie rastlinných nápojov do stravy, nakoľko pomáhajú podporovať zdravú črevnú mikroflóru.
Pri výbere rastlinného nápoja dbajte na to, aby ste si prečítali nielen výživové údaje, ale aj zloženie produktu. Vyhnite sa prídavným olejom a emulgátorom, ktoré môžu byť pridané pre zlepšenie konzistencie. Pre zvýšenie príjmu bielkovín si vyberte rastlinné nápoje s vyšším obsahom bielkovín, ako je napríklad sójový nápoj.
Rastlinné nápoje predstavujú v dnešnej dobe nielen alternatívu pre ľudí so zdravotnými obmedzeniami alebo etickými preferenciami, ale aj zdroj mnohých nutrične hodnotných látok. Rastlinné nápoje môžu byť vynikajúcou súčasťou vyváženej stravy. Ponúkajú rozmanitosť chutí a môžu prispieť k rôznorodosti výživy. Dôležité je venovať pozornosť etiketám, aby ste si boli istí, že váš výber je nielen chutný, ale aj nutrične hodnotný. Nezabúdajte, že aj keď sú benefity zjavné, mali by ste zohľadniť aj potenciálne nevýhody a vybrať taký rastlinný nápoj, ktorý najlepšie vyhovuje vašim potrebám, ideálne aj v kombinácii so živočíšnym mliekom, ak vám to zdravotný stav a etické presvedčenie povoľuje.
Trpíte intoleranciou, či alergiou na živočíšne mlieko alebo zložky, ktoré mlieko obsahuje? Naše trio 100% organických, bezlaktózových, rastlinných nápojov, je vhodné pre vegánov, vegetariánov a všetkých, ktorí túžia po zdravších a najmä kvalitnejších potravinách.