LYOFILIZOVANÉ OVOCIE A JEHO BENEFITY - fitstream.eu
Doprava ZADARMO pri objednávke nad 50€.

Nákupný košík

×

LYOFILIZOVANÉ OVOCIE A JEHO BENEFITY

Ovocie na tanieri

 

Určite sa mnohí zhodneme na tom, že chrumkavé ovocie ideálne zo stromu, čerstvé, šťavnaté je asi ten najprirodzenejší a najideálnejší spôsob konzumácie ovocia. Ovocie by malo byť na našom tanieri denne, konkrétne Svetová zdravotnícka organizácia odporúča, že denne by sme mali prijať až 400 gramov ovocia a zeleniny. Mnohí s týmto nemáme problém, predovšetkým v letných mesiacoch, kedy máme čerstvé ovocie a zeleninu veľmi dostupné. Ale čo robiť v takých zimných mesiacoch, kedy nám chýbajú?

Alternatívne spracovanie ovocia?

 

Neustále sa hľadajú alternatívy spracovania ovocia a zeleniny, ktoré by zabezpečili uchovanie ideálne celej nutričnej hodnoty, predĺženie doby skladovania a tým zabezpečenie konzumácie po celý rok s minimálnym nárokom na miesto. Znie to ako veľa požiadaviek, avšak jeden zo spôsobov, ako uchovávať ovocie a zeleninu a spĺňať naše prísne kritériá sme našli. Týmto spôsobom je takzvaná lyofilizácia.

Čo je lyofilizácia? Aké majú pre nás lyofilizované ovocie a zelenina výhody?

 

Toto slovo označuje spôsob odparenia (odstránenia) vody zo zamrznutých produktov. Tento technologický spôsob sa využíva vo vede bežne, napríklad v mikrobiológii, no využíva sa aj v potravinárstve, kedy sa zmrazí napríklad ovocie a zelenina. Predstavte si to v praxi. Máte čerstvé maliny, tie sú pomaly mrazené až na teplotu – 100 stupňov Celzia. Po dosiahnutí tejto teploty sa znižuje atmosférický tlak (všetko prebieha v uzatvorenom priestore) a zvyšuje teplota. Takýmto postupom dosiahneme, že je ovocie krásne chrumkavé (neobsahuje vodu), avšak zachováva si až 90 % živín v porovnaní s čerstvým. Tento proces lyofilizácie je veľmi náročný a preto asi vo väčšine domácností nie je reálny. Proces trvá 12 – 35 hodín aj v závislosti od druhu ovocia alebo zeleniny. Lyofilizované ovocie v procese lyofilizácie prišlo až o 95% vody, preto je tak krásne chrumkavé a je potrebné ho skladovať v suchu. Pokiaľ by ovocie bolo pri izbovej teplote, absorbovalo by vhlkosť, stratilo by svoju chrumkavosť, strácalo by nutričné hodnoty a mohlo by predstavovať aj riziko z pohľadu hygieny. Poďme si teda povedať, ako skladovať lyofilizované ovocie.

Zásady skladovania lyofilizovaného ovocia

 

Základným pravidlom je, že lyofilizované ovocie je suché a preto má suché aj ostať. Skladujeme ho v uzatvárateľných nádobách (napríklad hermeticky uzatvárateľných), kedy dokážeme zamedziť vlhkosti. Tým, že je ovocie suché, veľmi rýchlo by vlhkosť absorbovalo. Pokiaľ takéto nádoby nemáte, uzatvárajte v obaloch so zip uzatváraním a presvedčte sa, že doliehajú a nedostáva sa dovnútra vzduch. Najlepšie je z takéhoto obalu vytlačiť vzduch.

Ďalšou zásadou je, že aj napriek tomu, že lyofilizované ovocie vyzerá fantasticky aj ako dekorácia, je vhodné ho skladovať na tmavom mieste. Svetlo má vplyv na zvýšenie oxidácie živín, ktoré sú obsiahnuté v tomto ovocí. My sa chceme oxidácii živín vyhnúť, pretože by sme o ne prichádzali v procese skladovania. Musíme si ovocie chrániť a pri skladovaní ho od svetla oddialiť, aby sme si užívali jeho maximálnu nutričnú hodnotu. Skladujeme pri izbovej teplote.

Nezabúdajte na tieto zásady skladovania a lyofilizované ovocie, či zeleninu si môžete vychutnávať až do doby vyše 20 rokov. Je to naozaj dlhá doba práve z dôvodu skoro úplného odstránenia vody. V praxi sa ale trvanlivosť znižuje z dôvodu opakovaného otvárania nádob a absorpcie vlhkosti, ktorá by mohla viesť k hygienickým rizikám. Preto odporúčame skladovať skôr v menších dózach a vyhnúť sa násobnému otváraniu a zatváraniu.

Na našom webe si môžete vybrať z množstva rôznych druhov mrazom sušeného ovocia a okrem jeho chrumkania, si môžete urobiť chutné smoothie behom pár sekúnd s mixérom FitStream PRO.

Výživový poradca

Shopping Cart

VRÁTENIE TOVARU

Pre vrátenie tovaru prosím vyplňte tento formulár. Odstúpenie od kúpnej zmluvy v rámci 14 dňovej zákonnej lehoty.

REKLAMÁCIA TOVARU

Pre reklamáciu tovaru prosím vyplňte tento formulár. Priložením fotiek alebo videa poškodenia/závady tovaru výrazne urýchlite vybavenie Vašej reklamácie.