Orechy máme všetci zafixované ako zdravé, pre telo prospešné, ktoré obsahujú minerálne látky a zdravé tuky. Všetky tieto informácie sú pravdivé. Orechy sú škrupinové ovocie, ktoré sa pýši svojím vysokým obsahom telu prospešných tukov, minerálnych látok, ale aj bielkovín, vitamínov a vlákniny. V závislosti od druhu orecha sa obsah týchto látok líši, no pre všetky platí, že orechy majú najviac benefitov nespracované, tzv. natural.
Orechy sú už dostupné vo všetkých obchodných reťazcoch, čo je veľká výhoda a možná nevýhoda v jednom. Vzhľadom k vysokému množstvu tuku sú orechy po olejoch jedny z najenergetickejších potravín. Preto je dôležité konzumovať ich v striedmosti a nehádzať si celé hrste orechov pred telkou pri pozeraním seriálu. Takto dokážeme veľmi jednoducho a bez uvedomenia si prijať obrovské množstvo energie. Pokiaľ táto energia nie je využitá, je uložená do našich tukových buniek. Ako som spomínala, orechy majú vysoký obsah tuku. Tuk je nositeľ chuti a to je pre ľudí veľmi lákavé. Hlavne pri kombinácii s cukrom. Vtedy takáto potravina zasiahne naše chuťové poháriky ešte intenzívnejšie a my máme motiváciu siahať po nej oveľa častejšie. Príkladmi môžu byť orechy obalené v čokoláde, v karamele, v cestíčku, naslano alebo nasladko. Pri striedmej konzumácii ako sladká bodka po obede, nie je vôbec žiaden problém. Problém však môže nastať keď siahame po takýchto spracovaných produktoch častejšie a prijímame ich vo väčších množstvách. Niekedy si to ani neuvedomíme – pred telkou, na návšteve, na oslave. Chutia výborne a preto máme motiváciu ich vyhľadávať opakovane. Možným nebezpečenstvom vysokého príjmu tukov z orechov je aj konzumácia orechových nátierok (masiel). Aj napriek nespočetným zdravotným benefitom orechových masiel môžeme takýmto spôsobom veľmi jednoducho prijať nadmerné množstvo tuku, či už v kaši alebo iba tak na lyžičke s banánom. Kľúčové je uvedomovanie si energetickej hodnoty takýchto výrobkov a ich vedomé servírovanie.
Orechy pre zdravie
Rôzny orech, rôzny benefit. Odporúčam na pravidelnú konzumáciu preferovať orechy, ktoré sú regionálne. Pre nás to sú predovšetkým orechy vlašské, ktoré sú veľmi bohaté na zdravé tuky, zinok, železo, draslík a fosfor. Regionálnymi sú pre nás aj lieskové oriešky, ktoré v porovnaní s ostatnými orechmi obsahujú veľa vitamínu E, ktorý je silným antioxidantom. Para orechy síce nie sú pre nás regionálne, ale obsahujú veľa selénu, ktorý je dôležitý pre správnu funkciu štítnej žľazy. Kešu orechy sú veľmi preferované vďaka ich príjemnej nasladlej chuti a obsahujú veľa zinku a horčíka. Mandle sú veľmi bohaté na vlákninu, horčík a vápnik. Spomedzi orechov majú mandle najmenej tuku a preto je porovnateľné množstvo energie z jednej hrste mandlí s dvoma vlašskými orechmi. Kľúčová je ich kombinácia, pretože všetky obsahujú iné, pestré zloženie živín.
Všetky látky, ktoré sú v orechoch obsiahnuté nám iba potvrdzujú, že ich pravidelná konzumácia je pre telo žiadaná a podporuje naše zdravie. Majme ale na pamäti ich obsah tuku a preto aj obsah energie. Pokiaľ máme sedavé zamestnanie a celkovo menej aktívny život, držme sa konzumácii maximálne 1 menšej hrsti orechov denne. Pokiaľ sme fyzicky aktívny, tak z jednej hrste to môžu byť aj 2-4.
Skladovanie orechov
Pamätajte si 3 hlavné zásady. Orechy vždy skladujeme v suchu, v tme a v chlade. V suchu, aby sme zamedzili plesniam a iným mikroorganizmom v rozmnožovaní. Neskladujte orechy dlhšie ako pol roka, kupujte radšej menšie balenia a postupne ich využívajte. Skladujeme v chladnejšej miestnosti, alebo aj v chladničke, aby sme obmedzili oxidáciu zdravých tukov. Orechy skladujeme v tme, pretože obsahujú veľa zdravých tukov (z radu omega 3 a 6), ktoré na svetle pri dlhodobejšom skladovaní oxidujú a tak sa ukrátime od ich benefitov. Pre dlhšie skladovanie (viac ako pol roka) ich môžeme mraziť (na cca 1 rok), ale dávame extra pozor pri rozmrazovaní, aby nám nezvlhli.
Odporúčam pre dennú konzumáciu (do kaše, ako snack, do akéhokoľvek jedla pre doplnenie tuku) preferovať orechy natural, nesolené, nepražené, neobaľované. Pokiaľ máme s trávením ťažkosti, môžeme suché orechy na 3-5 hodín zaliať do vody, následne ich 30min – 1hod usušiť a tak konzumovať. Orechy budú stráviteľnejšie. Orechy obalené, solené, pražené si nechajme na výnimočné príležitosti a jedzme ich ako sladkú pochutinu a teda ako sladkú bodku po vyváženom jedle, nikdy nie ako náhradu za hlavné jedlo.
Vyberte si z našej širokej ponuky orechov, napríklad Natural Cashews, Almonds and Peanuts, či zdravých orieškových masiel.