SÚ NAOZAJ RAŇAJKY HLAVNÉ JEDLO DŇA - fitstream.eu
Doprava ZADARMO pri objednávke nad 50€.

Nákupný košík

×

SÚ NAOZAJ RAŇAJKY HLAVNÉ JEDLO DŇA

Všetci sa denne stretávame s rôznymi, často aj protichodnými názormi, či sú raňajky naozaj hlavným jedlom dňa alebo nie. V minulosti to bolo jasné, najskôr obhospodáriť zvieratá, potom seba. Ale ako vieme, že si gazda, alebo gazdiná neurobili chvíľku čas a „nehodili“ niečo do úst ešte pred povinnosťami? V súčasnosti to ale s časom máme podobne, ráno nás čaká kopec povinností, avšak práca iného charakteru ako to bolo v minulosti. Keď si predstavíme súčasného človeka, namiesto manuálnej práce prevažuje práve tá mentálna, často spojená so stresom. Prečo sa venujeme v tomto článku aj týmto aspektom v spojitosti s raňajkami? Je to veľmi jednoduché. Akonáhle máme v hlavne nastavenú myšlienku, že ideme do roboty, kde máme veľa povinností a pociťujeme stres, jedenie sa stáva čoraz náročnejším. Tak ako máme pocitovo „stiahnutý žalúdok“, máme ho aj naozaj a trávenie nie je tak ideálne, ako by sme si priali. Je teda naozaj tak dôležité urobiť si ráno kľudnú chvíľku a naraňajkovať sa? Možno vás sklamem, no odpoveď nie je taká jednoznačná. Štúdie nám naznačujú, že samotné raňajky, nie sú najdôležitejšie jedlo dňa, avšak sú pre nás veľmi dôležité a to už z viacerých faktorov.

Urob si ráno chvíľu pre seba

 

Jedenie je proces, ktorý si zaslúži našu plnú pozornosť a nie „najem sa cestou“. Stačí 3-5 hlbokých nádychov pred jedením, aby sme sa upokojili a aspoň 10 minút aby sme sa v kľude, pomaly a uvedomele naraňajkovali. Tento faktor „kľudného jedenia“ je veľmi dôležitý pre predchádzanie tráviacich ťažkostí spojených so stresom. Vtedy môžete ihneď po zjedení pociťovať nafukovanie, bručanie a tlaky v brušku a dokonca aj hnačku. Nepíšem teraz o reakcii na možné intolerancie alebo alergie, ale o reakcii na „stresové (ne)trávenie“.

Absolútne chápem mamičky s deťmi, kedy je naozaj myšlienka kľudného jedenia nereálna, no vtedy by som odporúčala postup – hodím niečo malé do úst, kým sa venujem deťom a keď už mám ako tak porobené, skúsim si sadnúť k raňajkám, ktoré si pripravím čo najpestrejšie a najvyváženejšie.

Raňajkuj ako kráľ, obeduj ako mešťan, večeraj ako poddaný

 

Raňajky sú jedlo, ktoré prijímame po aspoň 10 hodinách nejedenia. Počas noci proces trávenia prebieha, no všetko je utlmené. Ráno je príležitosť doplniť telu živiny a energiu. Mali by sme sa vyvarovať rýchlym sacharidom (keksíky, croissanty, donut, šišky,…) a preferovať komplexné jedlo zložené z bielkovín a tukov (vajcia, syry, šunka, maslo, orechy, jogurt, tvaroh a pod.) a z komplexných sacharidov, kde je aj vláknina (celozrnné výrobky, vločky, pečivo, ovocie, zelenina.). Práve takýmto štýlom zabezpečíme doplnenie energie a živín, ktoré telo pekne postupne trávi a využíva ako zdroj energie. Ráno telo efektívnejšie využíva energiu z jedla, preto sa v tomto porekadle hovorí o najväčšej porcii jedla na raňajky. Naopak večer by sme chceli preferovať porcie menšie a opäť čo najkomplexnejšie (bielkoviny, tuky, sacharidy s vlákninou).

Pokiaľ ste ráno v časovej tiesni a nestíhate si v kľude vychutnať raňajky, siahnite po našom FITSTREAM PRO mixéri. Nahádžete si doňho všetky potrebné suroviny a zoberiete so sebou. Keď budete mať na chvíľu kľud, pomixujete si zdravé a vyvážené raňajky za pár sekúnd. Na našom webe nájdete v sekcii Recepty množstvo inšpirácií na zdravé smoothie.

Raňajkovaním predchádzame večerným chutiam na sladké

 

Tým, že telu zabezpečíme príjem živín a predovšetkým bielkovín, sacharidov, tukov a energie, je to pre telo signál, že sa nachádza v bezpečí, pri dostatku jedla a nie je sa čoho báť. U mnohých ľudí práve tento faktor vynechávania jedál spôsobuje neskôr veľkú chuť na sladké. Pokiaľ nie sme v kľude, pociťujeme stres, človek často siaha po sladkom a nezastaví sa iba pri kúsku. Je úplne v poriadku dopriať si sladké, no načasovanie je kľúčové. Sladké v akejkoľvek forme si môžeme dopriať po vyváženom jedle a nie ako náhradu jedla. Pokiaľ ide človek do emocionálneho vypätia, vynechávania jedál aj keď je unavený, rozhodnutia sú často impulzívnejšie a siahnutie po sladkom je čoraz častejšie, môže sa z toho tiež stať emocionálna kompenzácia. S jedlom chceme mať dobrý vzťah, chceme si ho užívať a čerpať z neho benefity v podobe chuti, príjemného pocitu po jedení, živiny, energiu. Nechceme si ním kompenzovať negatívne pocity.

Aká je teda odpoveď na otázku, či sú raňajky skutočne najdôležitejším jedlom dňa?

 

Formulku „je to individuálne“ nemáme radi, avšak v tomto prípade ju opäť musím použiť. Nie je vhodné posúvať si jedlo na neskorý večer a preto som zástancom jedenia raňajok pre doplnenie energie, živín, ktoré by sme mali telu počas dňa doplniť. Raňajkovanie má aj psychologický aspekt a môže nám pomôcť predchádzať veľkým chutiam na sladké počas dňa. Vždy hodnotíme kvalitu raňajok, čo je ďalším kľúčovým faktorom. Pokiaľ máte na raňajky čokoládový croissant s cappuccinom, lebo iné nestíhate… radšej by som počkala aj do 10-11tej a urobila si naozaj pestré, vyvážené raňajky a investovala čas do ich kľudného zjedenia.

Výživový poradca

Shopping Cart

VRÁTENIE TOVARU

Pre vrátenie tovaru prosím vyplňte tento formulár. Odstúpenie od kúpnej zmluvy v rámci 14 dňovej zákonnej lehoty.

REKLAMÁCIA TOVARU

Pre reklamáciu tovaru prosím vyplňte tento formulár. Priložením fotiek alebo videa poškodenia/závady tovaru výrazne urýchlite vybavenie Vašej reklamácie.