Lovci, zberači, toto sme my pred 12 000 rokmi. Naše tráviace ústrojenstvo je prispôsobené na konzumáciu pevnej stravy, jej trávenie, vstrebávanie. Máme zuby na mechanické žutie potravy, nemáme tesáky na trhanie surového mäsa. Máme perfektne prispôsobené stoličky na mechanické žutie rastlinnej a živočíšnej potravy. Taktiež naše enzýmy, štruktúra tráviaceho ústrojenstva je na trávenie zmiešanej stravy stavaná.
Pre naše bezproblémové trávenie má z dlhodobého pohľadu obrovský význam vláknina. Vláknina je zložka našej potravy, ktorá je prítomná v rastlinnej ríši. Vlákninu obsahuje v podstate všetko rastlinné: zelenina, ovocie, strukoviny, orechy, semienka, či obilniny, odhliadnuc od olejov. Pri dodržiavaní pestrej, vyváženej stravy zloženej predovšetkým z čerstvých potravín, potravín minimálne technologicky upravených, dokážem bez problémov prijímať jej dostatok.
Prečo je vláknina tak často spomínaná v súvislosti s trávením?
Vláknina, predovšetkým tá nerozpustná, nie je v našom tele strávená, prechádza naším tráviacim traktom skoro nezmenená. Tvorí objem v našich črevách, spomaľuje prechod potravy črevami a preto dochádza k pomalšiemu vstrebávaniu, čo je pozitívne. Táto vláknina má schopnosť „čistiť“ tráviaci trakt, podporovať prirodzený pohyb čriev, má za úlohu aj prirodzený detox tráviaceho systému. Druhou variantou vlákniny je vláknina rozpustná, ktorá je naším telom aj stráviteľná. A práve pointa prichádza v tom, že táto vláknina je stráviteľná naším črevným mikrobiómom, našimi obyvateľmi v hrubom čreve. Mikrobióm je obrovský mikroskopický svet mikroorganizmov a to baktérií, kvasiniek, dokonca aj vírusov, ktoré žijú vo vzájomnej symbióze spolu, ale aj s nami. O tieto mikroorganizmy sa musíme aj my poctivo starať, aby boli spokojné a aby udržiavali starostlivo rovnováhu. Náš mikrobióm má teda za úlohu takzvané biologické trávenie stráviteľnej vlákniny, ktorá je prítomná opäť v ovocí, zelenine, strukovinách, obilninách, semienkach. Čím pestrejšia je naša strava, tým viac sa to naším mikroskopickým obyvateľom páči a tým to má lepší vplyv na naše zdravie.
Konzumujeme v súčasnosti dostatok vlákniny?
Nie. Tak to tvrdia aj štatistické informácie, svetové autority. Globálnym odporúčaním je zvýšiť konzumáciu vlákniny, pretože konzumujeme čím ďalej tým viac spracovaných potravín na úkor čerstvých, bohatých na vlákninu. Aj tento fakt má za následok globálne sa zhoršujúci stav zdravia obyvateľstva. Prevencia mnohých ochorení musí byť vykonaná včas a to práve aj dostatočnou dennou konzumáciou vlákniny. Svetová zdravotnícka organizácia odporúča za 1 deň skonzumovať 400 gramov ovocia a zeleniny. Teraz sa vám to môže zdať ako veľmi vysoké číslo, avšak dokážeme to jednoducho dosiahnuť kombináciou, napríklad bobuľového ovocia do raňajok, jabĺčka na desiatu, zeleninovej polievky, oblohy vo forme listového šalátu a taktiež aj lyofilizovaného ovocia ako super snacku. Takýmto štýlom je denné odporúčané množstvo vlákniny (25 – 30 g) hračkou.
Okrem nášho lyofilizovaného ovocia si môžete zvýšiť prísun vlákniny aj vďaka našim orieškom, ktoré si taktiež rozmixujete s FitStream PRO.