Čo je laktózová intolerancia?
Laktózová intolerancia je porucha trávenia, pri ktorej telo nie je schopné úplne stráviť laktózu, typ cukru, ktorý sa nachádza v mlieku a iných mliečnych výrobkoch. Stáva sa to vtedy, keď telo neprodukuje dostatok enzýmu laktázy, ktorý je potrebný na rozklad laktózy v tenkom čreve.
Keď sa laktóza dostane do tenkého čreva a nie je správne strávená, môže spôsobiť celý rad nepríjemných symptómov vrátane nadúvania, plynu, hnačky, bolesti brucha a nevoľnosti. Tieto príznaky sa môžu objaviť kedykoľvek od 30 minút do niekoľkých hodín po konzumácii mliečnych výrobkov.
Ako a u koho vzniká táto intolerancia?
Laktózová intolerancia môže byť spôsobená rôznymi faktormi, vrátane genetiky, veku, ale aj napríklad operáciou tráviaceho ústrojenstva. Jej výskyt závisí aj od rasy. Je známe, že laktózová intolerancia je častejšia u ľudí s africkým, ázijským a indiánskym pôvodom. V týchto regiónoch pravdepodobne v minulosti mliečne výrobky nehrali významnú úlohu v strave a preto telo nepotrebovalo produkovať toľko enzýmu – laktázy. Naopak nízke riziko výskytu laktózovej intolerancie je u populácie severo-európskeho pôvodu. Je však dôležité uvedomiť si, že intolerancia laktózy sa môže vyskytnúť u ľudí akejkoľvek rasy alebo etnického pôvodu a môže byť ovplyvnená rôznymi faktormi vrátane veku, genetiky a zdravotného stavu. Preto táto intolerancia môže prísť aj počas života po rôznych vírusových, bakteriálnych ochoreniach . Intolerancia môže po čase prirodzene odznieť a hlavne, enzým laktáza sa stále môže telom tvoriť v určitom množstve a teda človek môže tolerovať malé množstvo laktózy. Preto treba vedieť akú máte toleranciu laktózy vy a skúšať to na potravinách s nízkym obsahom laktózy.
Ako diagnostikujeme túto intoleranciu?
Laktózová intolerancia je zvyčajne diagnostikovaná kombináciou anamnézy (opis symptómov, zisťovanie, či je intolerancia prítomná aj u rodinných príslušníkov), lekárskeho vyšetrenia (fyzicky sleduje lekár nafúknutie u pacienta), pomocou dychového laktózo-tolerančného testu (diagnostikovanie intolerancie na základe stanovenia koncentrácie vodíka vo vydychovanom vzduchu vznikajúceho v dôsledku poruchy absorbcie laktózy v čreve).
Bohužiaľ, v súčasnosti neexistuje žiadny liek na laktózovú intoleranciu. Príznaky sa však často dajú zvládnuť úpravou stravy, ako je vyhýbanie sa alebo obmedzovanie mliečnych výrobkov alebo konzumácia doplnkov laktázy, ktoré môžu pomôcť telu rozložiť laktózu.
Úprava stravy pri intolerancii
Je dôležité poznamenať, že úplné vynechanie mliečnych výrobkov môže viesť k nutričným nedostatkom, pretože mliečne výrobky sú hlavným zdrojom vápnika, vitamínu D a ďalších dôležitých živín. Ak máte podozrenie, že máte intoleranciu laktózy, je najlepšie poradiť sa s lekárom, aby ste intoleranciu potvrdili, alebo zamietli a pri potvrdení vytvorili individuálny plán, ktorý spĺňa vaše nutričné potreby a zároveň eliminuje príznaky intolerancie.
Mám diagnostikovanú laktózovú intoleranciu, čo teraz?
Pozorne čítajte etikety: Hľadajte produkty, ktoré sú označené ako „bez laktózy“. Venujte pozornosť aj zoznamu zložiek a vyhýbajte sa potravinám, ktoré obsahujú laktózu, ako je mlieko, smotana, syr a jogurt.
Kľudne kombinujte aj s rastlinnými alternatívami mliečnych výrobkov. Ideálne vyberať „fortifikované“ a teda obohatené o vitamín D a vápnik. K dispozícii je veľa nemliečnych možností, ako je sójový nápoj, mandľový nápoj, kokosové mlieko a ovsený nápoj. Môžete tiež nájsť nemliečny syr, jogurt a zmrzlinu vyrobenú z alternatívnych zdrojov.
Vyberte si čerstvé potraviny: Čerstvé ovocie a zelenina, mäso a obilniny sú prirodzene bez laktózy. Zamerajte sa na varenie si jedál, nespoliehajte sa na spracované potraviny, pretože okrem vysokému stupňu spracovania, môžu obsahovať aj skryté zdroje laktózy.
Plánujte dopredu: Pred nákupom si vytvorte plán čo budete variť a zoznam potravín, aby ste sa uistili, že máte všetko, čo potrebujete pre vyváženú stravu. To vám tiež pomôže vyhnúť sa impulzným nákupom, ktoré môžu obsahovať laktózu.
Experimentujte s novými receptami: Existuje mnoho chutných receptov, ktoré prirodzene neobsahujú laktózu. Hľadajte knihy s receptami alebo online zdroje, ktoré sa venujú bezlaktózovej diéte. Je dôležité mať čo najpestrejšiu stravu každý deň, aby sme obsiahli všetky ochranné, stavebné látky a energiu, ktoré naše telo potrebuje.
Zvážte užívanie doplnkov: Laktáza je enzým, ktorý môžeme suplementovať. Tento doplnok obsahuje priamo enzým potrebný na rozštiepenie laktózy. Odporúčam predovšetkým nastaviť si stravu v prospech bezlaktózových výrobkov. No pokiaľ niekedy idete na obed, kde je laktóza, tento doplnok vám pomôže ušetriť si tráviace ťažkosti. Celkovo je možné s trochou plánovania a uvedomenia si nakupovať vyváženú stravu a vyhýbať sa potravinám obsahujúcim laktózu.
Dávajte si pozor aj na lieky, pretože vo svojom zložení môže byť prítomná laktóza. Taktiež pozor pri výživových doplnkoch, tie ju taktiež môžu obsahovať.
Fermentované mliečne výrobky a laktóza: Ľudia, u ktorých je stále určité množstvo enzýmu laktázy tvorené v tele dokážu úplne bez problémov tolerovať fermentované mliečne výrobky ako kefír, acidko, jogurt, ale aj napríklad syry ako parmezán, ktorý má prirodzene minimálne množstvo laktózy.
Ak hľadáte vhodný doplnok výživy bez obsahu laktózy, vyskúšajte napríklad náš BIO Vegan Protein. Proteín, ktorý je vhodný pre celiatikov, vegetariánov, vegánov aj pre ľudí s laktózovou intoleranciou. 100% organický produkt, ktorý má skvelé zloženie aj výbornú chuť.