KTORÉ VITAMÍNY SA OPLATÍ SUPLEMENTOVAŤ V ZIME - fitstream.eu
Doprava ZADARMO pri objednávke nad 50€.

Nákupný košík

×

KTORÉ VITAMÍNY SA OPLATÍ SUPLEMENTOVAŤ V ZIME

Zima je obdobím, kedy sa naozaj oplatí určité vitamíny, prípadne aj minerálne látky suplementovať. Keďže v zimnom období je aj vyšší výskyt rôznych infekčných ochorení, je dôležité si stále držať imunitný systém dostatočne silný a denne ho posilňovať. Toto všetko dokážeme predovšetkým pestrou stravou, dostatočným spánok, regeneráciou a psychohygienou. Veru tak, aj počas spánku sa nám obnovuje imunita. Všeobecne platí, že dokážeme telu doplniť všetky vitamíny, minerálne látky z pestrej stravy. V tejto forme sú pre naše telo najlepšie využiteľné, pretože sú v tejto pestrej strave v komplexoch, ktoré fungujú tzv. synergicky a teda zvyšuje sa ich účinok, keď sú spolu. V takejto forme sú pre naše telo lepšie využiteľné ako v suplementoch. Problém však nastáva, pokiaľ jeden z týchto pilierov zdravia vynechávame a teda predovšetkým, pokiaľ nemáme dostatočne pestrú a vyváženú stravu.

Čo nám chýba počas zimy?

 

Zimné mesiace sú typické svojim pochmúrnym počasím s obmedzeným množstvom slnka a práve toto je dôvod, prečo je vhodné v zimných mesiacoch suplementovať vitamín D3. Vitamín D, predovšetkým vo forme cholekalciferol D3 – sa spolupodieľa na budovaní a udržiavaní pevnej imunity a reguluje množstvo vápniku v tele, ktorý je potrebný na udržanie zdravých kostí, zubov a svalov. Nedostatok vitamínu D môže viesť k deformáciám kostí, ako je krivica u detí, alebo osteomalácia až osteoporóze. Bohužiaľ, plošne v centrálnej Európe máme problém s nedostatkom vitamínu D. Je veľmi benefičné dať si množstvo vitamínu D v tele vyšetriť krvnými testami. Suplementovať ho môžeme vo forme softgelu s tukom, alebo kvapkami, prípadne sprejom. Odporúča sa pre dospelého suplementovať 600 IU. Vitamín si dávame po jedle, pre jeho lepšiu vstrebateľnosť.

V zimných mesiacoch máme všeobecne menej čerstvého ovocia a zeleniny. Ovocie a zelenina sú zdrojom vitamínu C, ktorý je veľmi silným antioxidantom, ktorý bojuje proti voľným radikálom, pomáha nám udržiavať a budovať imunitný systém, ale taktiež je dôležitý pri tvorbe kolagénu v našom tele. Vitamín C pomáha absorbovať železo, ktoré je taktiež veľmi potrebné prijať ideálne v strave. Najbohatším zdrojom železa je mäso a ryby, ale taktiež strukoviny. Vitamín C je vhodné v zimných mesiacoch suplementovať pre obmedzenosť zdrojov. Netreba to však s týmto vitamínom preháňať, odporúčaný denný príjem je 75-100 mg (miligramov). Je to vitamín rozpustný vo vode, takže aj keby sme ho prijali viac, telo si ho reguluje diurézou (močením), no je zbytočné to s jeho suplementáciou preháňať.

Kvasená kapusta, nielen ako vitamínová bomba!

 

Aj počas zimných mesiacov nájdeme v tradičných potravinách zdroj vitamínu C. Reč je o kvasenej kapuste. V tejto potravine sú aj veľmi prospešné probiotické kultúry, ktoré veľmi pozitívne vplývajú na naše trávenie. Odporúčam však pre vysoký obsah vitamínu C jesť kvasenú kapustu surovú, jednoducho ako prílohu k jedlu. Pokiaľ nie ste na kvasenú kapustu zvyknutí, začínajte po lyžičkách. Takto si kapusta zachová nielen vitamín C, ale obsahuje aj prospešné živé kultúry. Vysokou teplotou bohužiaľ o tieto benefity prichádzame. Jedna malá miska kvasenej kapusty obsahuje skoro denné odporúčané množstvo vitamínu C.

Mrazenie, najlepší spôsob uchovávania antioxidantov

 

Mrazením si dokáže potravina uchovať maximum antioxidantov. Je naozaj rozumné uchovať si ovocie a zeleninu, ktorú si pozbierame v lete, mrazením na zimné mesiace. Zaváranie takúto výhodu nemá. Pre uchovanie farby nezabudnite aj na blanšírovanie pred mrazením. Takto odporúčam mať v zásobe predovšetkým bobuľové ovocie, ktoré je naozaj bohaté na antioxidanty. Stačí si za hrsť pridať do raňajkovej kaše alebo rozmixovať s kefírom a troškou medu. Zdravá bomba!

Zinok, dobrý sluha, ale zlý pán

 

So suplementáciou zinku sa často stretávame v spojitosti so zimnými mesiacmi. Zinok je esenciálny stopový prvok, ktorý opäť prijímame predovšetkým pestrou stravou. Nájdeme ho v mäse, orechoch, strukovinách, obilninách, mliečnych výrobkoch. Zinok sa neodporúča suplementovať dlhodobo, lebo môže „vytláčať“ iné minerálne látky, pokiaľ je ho v tele viac. Denne sa odporúča prijať cca 10 mg zinku, čo bez problémov obsiahneme v pestrej strave. Ak však cítime, že na nás niečo lezie, krátkodobo sa odporúča príjem zinku zvýšiť na cca 30 mg.

Najdôležitejším poznatkom z tohto článku je zameriavať sa na čo najpestrejšiu stravu, dopriať si tradičné potraviny ako kvasená kapusta, ktoré majú pre nás obrovské množstvo benefitov. Nebáť sa mrazenia, lebo je to najšetrnejší spôsob uchovávania potravín. A pamätať, že zo stravy sú pre naše telo všetky látky oveľa lepšie využiteľné ako z doplnkov, avšak suplementácia vitamínu D3 v zimných mesiacoch má naozaj zmysel. Neprekračujte však odporúčané množstvo a vždy keď sa dá, vyjdite na slniečko.

Ak ste si nestihli zamraziť bobuľové ovocie z leta, môžete siahnuť po našom kvalitnom mrazom sušenom ovocí v rôznych príchutiach.

Výživový poradca

Shopping Cart

VRÁTENIE TOVARU

Pre vrátenie tovaru prosím vyplňte tento formulár. Odstúpenie od kúpnej zmluvy v rámci 14 dňovej zákonnej lehoty.

REKLAMÁCIA TOVARU

Pre reklamáciu tovaru prosím vyplňte tento formulár. Priložením fotiek alebo videa poškodenia/závady tovaru výrazne urýchlite vybavenie Vašej reklamácie.